Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

 

AMIBIOS (American Megatrends)

Bilgisayarınızdaki BIOS üreticisi AMIBIOS (American Megatrends) ise, bilgisayarın açılışı sırasında (RAM testi yapılırken) klavyeden DEL tuşuna basarak BIOS'a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden Boot bölümünü seçin.

Bu ekrandaki Boot Device Priority bölümündeki 1st Boot Device seçeneğini CDROM olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM'a bakacak.

 

Phoenix Award Bios

Bilgisayarınızdaki BIOS üreticisi Phoenix Award Bios ise, bilgisayarın açılışı sırasında (RAM testi yapılırken) klavyeden DEL tuşuna basarak BIOS'a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden Advanced Bios Features bölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bu ekrandaki First Boot Device bölümünü CDROM olarak ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM'a bakacaktır.

Eğer bilgisayarınız Dell markaysa, bilgisayarın açılışı sırasında klavyeden F2 tuşuna basarak BIOS'a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden Boot sequence bölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bu ekrandaki + ve tuşlarına basarak 1. sıraya IDE CDROM DEVICE gelecek şekilde ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM'a bakacak ve orada Pardus Kurulan ve/veya Pardus Çalışan CD varsa onunla başlayacaktır.

 

PhoenixBIOS

Bilgisayarınızdaki BIOS PhoenixBIOS ise, bilgisayarın açılışı sırasında klavyeden F2 tuşuna basarak BIOS'a girebilirsiniz. Karşınıza gelen BIOS ana menüsünden BIOS FEATURES SETUP bölümünü seçtiğinizde karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

Kurulum Öncesi BIOS Ayarları

Bu ekrandaki Boot Sequence bölümünü A, CDROM, C sırasıyla ayarladıktan sonra kaydedip çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık bilgisayarınız ilk olarak CDROM'a bakacaktır.

Posted in Genel.